Στη περιοχή του Διονύσου Αττικής παραδίδει αυθημερόν το ανθοπωλείο μας τις παραγγελίες λουλουδιών σας μαζί με τις ευχές σας σε κάθε περίσταση.
Ο Διόνυσος βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της Αττικής, περίπου 23 χιλιόμετρα βορειοανατολικά του κέντρου της Αθήνας. Ο δήμος περιλαμβάνει τις περιοχές Διόνυσος, Ροδόπολη, Καπανδρίτι και Αγία Παρασκευή.
Ο Διόνυσος ήταν ένα αρχαίο αστικό κρατίδιο που βρισκόταν περίπου 17 χιλιόμετρα βόρεια της Αθήνας, στην επαρχία της Αττικής. Σύμφωνα με τον μύθο, εκεί γεννήθηκε ο Διόνυσος από τη Σέμελη και αποτελούσε ένα από τα σημαντικότερα θρησκευτικά κέντρα που αφιερώθηκαν στον θεό. Στην περιοχή αυτή βρίσκονταν και το Διονυσιακό Θέατρο του Σίλλα, ένα από τα πιο αξιοσημείωτα αρχαία θέατρα στην Αττική.
Ο Δρόμος του Κρασιού της Αττικής: Η περιοχή αυτή βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή του Διονύσου και περιλαμβάνει διάφορες οινοποιείες και αμπελώνες. Οι επισκέπτες μπορούν να ακολουθήσουν τον δρόμο αυτόν και να γνωρίσουν την παραγωγή κρασιού και την οινική παράδοση της περιοχής.
Ο Δήμος Διονύσου διαθέτει πανέμορφη φυσική και αγροτική περιοχή, με πλούσια βλάστηση και ορεινό τοπίο. Είναι γνωστός για τους αμπελώνες του και την παραγωγή κρασιού. Επίσης, στην περιοχή υπάρχουν αρχαιολογικοί χώροι και αξιοθέατα, όπως το αρχαίο θέατρο της Θορικούς και η αρχαία θέση του Διονύσου.