Δείξτε σε φίλους και στην οικογένειά σας στο Αγρίνιο ότι τους σκέφτεστε με ένα λουλουδάτο δώρο από το ανθοπωλείο Ανθέμιον. Όπου κι αν είναι, μπορείτε να είστε σίγουροι ότι θα τους παραδώσουμε το τέλειο δώρο μαζί με τις ευχές σας. Στείλτε ένα μπουκέτο με διάφορα λουλούδια ή μια εκπληκτική σύνθεση φυτών και μοιράστε χαμόγελα.
Η Αιτωλοακαρνανία βρίσκεται στο δυτικό άκρο της Στερεάς Ελλάδας και είναι η μεγαλύτερη σε έκταση περιφερειακή ενότητα της χώρας, καθώς και έκτη σε πληθυσμό. Κυρίως ορεινή και με σημαντική βλάστηση σε όλη την έκτασή της, η Αιτωλοακαρνανία διαθέτει μεγάλο φυσικό πλούτο και χαρακτηρίζεται από έντονες αντιθέσεις. Πρωτεύουσα της είναι το Αγρίνιο το οποίο είναι χτισμένο στον εύφορο κάμπο του Παναιτωλικού, και αποτελεί σημαντικό οικονομικό, πολιτιστικό, πνευματικό και συγκοινωνιακό κέντρο του νομού.
Το Αγρίνιο συμμετείχε στην Επανάσταση του 1821 και πήρε τη σημερινή του ονομασία το 1835. Μετά την απελευθέρωση η πόλη άρχισε να αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς, ειδικά μετά τα τέλη του 19ου μέχρι αρχές του εικοστού αιώνα, όταν στράφηκε μαζικά στην καλλιέργεια του καπνού. Χτίστηκαν τεράστιες αποθήκες και εργοστάσια επεξεργασίας του καπνού. Η ανάπτυξη της καπνοκαλλιέργειας και του καπνεμπορίου αποτέλεσαν τη βασική πηγή πλούτου για την πόλη.
Αξίζει να δείτε τα παρακάτω αξιοθέατα όταν επισκεφθείτε την πόλη του Αγρινίου.
Το Παπαστράτειο Δημοτικό Πάρκο. Είναι ένα χώρος αναψυχής για τους κατοίκους του Αγρινίου όπου φιλοξενεί πολλές πολιτιστικές, θεατρικές και μουσικές εκδηλώσεις. Μέσα στο πάρκο λειτουργεί αναψυκτήριο.
Τα σπουδαίας αρχιτεκτονικής κτίρια που ανήκουν στην περίοδο της «Χρυσής εποχής του καπνού» (1925-1935).
Το Αρχαιολογικό Μουσείο, με ευρήματα από όλο το νομό (προϊστορική-ρωμαϊκή περίοδο). Στεγάζεται σε κτίριο-δωρεά των αδελφών Παπαστράτου.
Το Λαογραφικό Μουσείο, με εκθέματα από την περίοδο 1821-1920.
Το δασύλλιο του Αγ. Χριστόφορου, με την εκκλησία του πολιούχου. Βρίσκεται στην πλαγιά ενός λόφου κι έχει πανοραμική θέα στην πόλη και στον κάμπο.
Πέρα από το κέντρο της πόλης του Αγρινίου υπάρχει ένα πλήθος από γειτονιές και συνοικίες, που αξίζει να επισκεφθείτε:
Άγιος Δημήτριος. Στην περιοχή βρίσκεται το δικαστικό μέγαρο της πόλης, ο πρώην Σιδηροδρομικός Σταθμός Αγρινίου, οι Καπναποθήκες Παπαπέτρου και το παλαιό ΚΤΕΛ.
Άγιος Ιωάννης Ρηγανάς. Πρόκειται για τη συνοικία στο νοτιοανατολικό άκρο της πόλης, εκεί όπου βρίσκονται και οι ομώνυμες εργατικές κατοικίες. Έχει πάρει το όνομά της από τον μικρό ναό του Αϊ Γιάννη του Ρηγανά που βρίσκεται λίγο έξω από την πόλη.
Άγιος Κωνσταντίνος. Η περιοχή βρίσκεται στα βορειοδυτικά της πόλης και αποτελούσε παλαιότερα ανεξάρτητο δήμο. Η ιστορία της συγκεκριμένης γειτονιάς ξεκινάει ουσιαστικά μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή όταν εκεί δημιουργήθηκε ένας καταυλισμός για να στεγάσει τους πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία.
Το Γιαννούζι είναι προάστιο στα νότια της πόλης, με μεγάλη συγκέντρωση εστιατορίων και κοσμικών κέντρων.
Η Γκένοβα βρίσκεται στα όρια περίπου του νέου ναού του Αγίου Χριστόφορου και είναι παλιά ιστορική συνοικία του Αγρινίου.
Στείλτε λουλούδια σήμερα για κάθε περίσταση. Με ένα δώρο που παραδίδεται στην πόρτα των αγαπημένων σας μπορείτε να γιορτάσετε μαζί ανεξάρτητα από την απόσταση. Τα λουλούδια την ίδια μέρα παραδίδονται με ένα μήνυμα. Διαλέξτε το αγαπημένο σας μπουκέτο και στείλτε λουλούδια την ίδια μέρα για να ευχηθείτε σε έναν φίλο ή συνεργάτη.